Duvarda Su Kaçağı

Duvarda Su Kaçağı

Duvarda oluşan su kaçağının nedenleri

Başlıca bir duvarda su kaçağının nedeni, bir tesisatta oluşan sistemlerin uyumsuzluğu, bir üst katta banyoda tadilat olması, tesisat kaçakları, su sızıntılarının duvara akması, hatalı malzemeler, zamanla eskiyen tesisat boruları su kaçaklarını tetiklemektedirler. Eski binalarda su sızıntısı çok daha fazladır. Çünkü zaman geçtikçe ve bakım olmazsa, o kadar çok o yerde hasarlar ve problemlerle karşılaşılır. Su sızıntısını ele alırsak, ana sebebi gider borularından temiz veya pis su tahliye edilirken, borularda ufak bir hasar ve çatlak nedeniyle, o suyun duvarlara doğru akmasıdır.
Su sızıntısı, su borularının hasarlanmasıyla oluşmaktadırlar. Her ne kadar bu, ufak bir sorun gibi gözükse de zamanla bu durum ciddi bir hal alabilir. İlerleyen su sızıntısı diğer katları da etkileyebilir ve bu durum başkalarını da rahatsız eder. Hem görsel hem de yaşam kalitesi açısından olumsuz bir etki oluşturur. Ayrıca, su kaçağının sebeplerinden biri ise binanın yapısından oluşan malzemelerden kaynaklanabilir. Kalitesiz ve orantısız malzeme kullanımı su kaçağı riskini çoğaltır. Yani kısacası, su kaçağının temel iki ana sebebi hem işçilik hem de malzemelerin kalitesidir.

Duvarda oluşan su kaçağını bulma yolları

Bir evde veya binada duvarda su kaçağı olduğunu bulmanın bir kaç yöntemi mevcuttur, bunlardan bazıları şu şekildedir:

-Tüm musluklar kapalıyken duvarların arka tarafından hafif su sesi gelmesi.

-Su sayacının normalden daha hızlı dönmesi

-Duvarlarda küflenme meydana gelmesi

-Su faturasının anormal şekilde fazla gelmesi,

-Duvarda renk değişiklikleri meydana gelmesi

-Duvar boyasının dökülmesi, çıkması

-Sürekli bir nem halinde olması

Bu tarz belirtiler su kaçağını bulmada yardımcı belirtilerdir. Bu belirtiler dairede veya binada varsa, bir an önce tedbir almak gerekir, aksi halde bu durumu çözmek çok daha zorlaşacaktır.

Duvarda oluşan su kaçağını onarma yolları

Eskiden bu sorunu çözmek için duvarlar kırılırdı veya büyük tamiratlar yapılırdı. Ancak, şu an son teknolojiyle bu durum kolaylaştırılmıştır. Artık termal kamera veya dinleme aletleriyle su kaçağının tam yerini tespit etmek kolaylaşmıştır. Eskiden bu sorunun çözümü için duvarlar kırılırdı, hem maddi hem emek açısından daha yüklü bir durumdu. Şimdi pek kırma dökme işlemlerine başvurmadan onarım da kolaylaşmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir