Küvet Tıkandı Su Gitmiyor

Küvet Tıkandı Su Gitmiyor

Küvet tıkandı su gitmiyor sorunsalı evlerimizde sıklıkla karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Bazen kendi başınıza halledebileceğiniz küçük çaplı tıkanıklıklar olduğu gibi profesyonel yardım almanız geren durumlar da olabilir.

Küvet banyo giderleri neden tıkanır?

Tıkanmış yer süzgeci ya da başka bir gider için ilk neden olarak banyolarda en yaygın kullanılan sabundan bahsedebiliriz. Sabunlar bilindiği gibi yağ içermektedir. Banyolarda da sıklıkla kullanıldığı için tıkanıklığa neden olabilmektedir.
Tabi bir de bunların üstüne eklenen saç telleri var ki bu tam da bir tıkanma sebebidir.

Tıkanan banyo gideri durumunun diğer bir sebebi de tesisatın doğru bir şekilde döşenmemiş olmasıdır. Aslında en önemli sorun budur çünkü geri dönüşü ve tadilatı zordur. Üstelik de oldukça maliyetlidir.

Peki, böyle bir durumla karşılaşıldığında neler yapılabilir?

Öncelikle küvet giderini tıkayan herhangi bir şey olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu gider ağzında birikmiş saç kılları, sabun kalıntıları ve benzeri şeyler olabilir. Eğer böyle bir durum varsa hemen gider ağzını tel, kargaburnu ve benzeri bir araç ile temizlemelisiniz. Eğer tıkanma yüzeysel ise lavabo pompaları da geçici olarak sorununuzu çözebilir. Daha ciddi tıkanıklarda başka bir çözüm de lavabo açıcı kimyasal ürünleri kullanmak olabilir. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürünler küvetinizin tıkanma sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Bu ürünleri kullanabilmek için öncelikle küvette birikmiş suyu bir şekilde boşaltmalısınız. Daha sonra paketin içerisindeki kimyasal ürünü küvet giderine dökün. Ardından bir miktar sıcak suyun gider deliğinden geçmesini sağlayın. Eğer kimyasal herhangi bir ürün kullanmak istemiyorsanız küvet giderine bol miktarda karbonat ve sıcak su dökerek de tıkanan küvet giderini açmayı deneyebilirsiniz.

Tıkanan banyo giderini açmak için yukarıda saydığımız önerilerden hiç biri işe yaramadıysa kimyasallar kullanmak da sorununuzu çözmedi ise durum ciddi olabilir. Artık profesyonel yardım almanızın zamanı gelmiş demektir.

Küvet gideri açma konusunda uzman birçok firma bulabilirsiniz. Üstelik artık firmalar tıkanıklığın tespit edilip giderilmesinde geleneksel yöntemlerin ötesinde artık daha teknolojik yöntemler kullanıyor. Mesela kamera ile tıkanıklık tespiti yapılıyor artık. Böylelikle evinizi kırmadan dökmeden sorununuz çözülmüş oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir