Küvet Tıkanıklığı Açma

Küvet Tıkanıklığı Açma

Küvetler, sabun kalıntıları, saç ve kıl birikintileri, kir ve deri döküntüleri ve çeşitli nedenlerle tıkanmaya en müsait yerlerden biridir. Eski binaların sisteminde sık dirsek kullanımı gibi sebeplerle tıkanıklık daha çok görülür. Bazı tuvalet boruları da küvet ve lavaboları takip ettiği için tıkanıklığa sebep olabilmektedir.

Küvet tıkanıklığı açma şu yollarla olabilir;

– Pompayla;

Tıkanıklık eğer basit bir saç birikintisinden kaynaklanıyorsa pompa kullanarak problem ortadan kaldırılabilir.

– Lavabo Açıcılarla;

Küvet tıkanıklıkları lavabolardan daha zor giderilen sorunlardır. Bu nedenle bir değil birden fazla iki veya üç lavabo açıcısını kuru küvete dökmek, öncesinde yaklaşık 5-6 litre kaynar su hazırlamak ve kuru lavabo açıcılarının üzerine boşaltmak çoğu zaman fayda sağlar. Yalnız burada en fazla dikkat edilmesi gereken husus, kuvvetli bir kimyasal olan lavabo açıcıların zehirleme ihtimaline karşı ağız ve burun kapatılarak bu işlemin yapılması ve gözleri korumak amacıyla yüzü buhara eğmemenin gerekliliğidir. Mümkünse kaynar suyu kimyasalın üzerine boca ettikten sonra banyonun kapısını kapatın ve o havayı teneffüs etmeyin.

-Evde Bulunan ve Kimyasal Olmayan Maddelerle Açmak,

Kimyasal lavabo açıcıları sık kullanmak bir süre sonra gider borularında kireç gibi kalıplaşarak problemi daha da büyütecektir. Ayrıca kimyasallar ev halkına zarar verebilir. Bu nedenle daha doğal maddeler kullanarak tıkanıklığı açmak isteyebilirsiniz. Yarım litre sirkede dört yemek kaşığı karbonatı tıkalı gidere dökerek yarım saat bekletebilirsiniz. Daha sonra üzerine kaynar su boşaltmak gerekir. Bunun haricinde bir çay bardağı limon tuzunu gidere boşaltmak ve yine üzerine kaynar su boşaltmak da faydalı olacaktır.

Bazen tıkanıklık bu gibi yöntemlerle giderilemez. Özellikle küvetin içi su doluyken ve hiçbir şekilde boşalmıyorken… Hiçbir kimyasal veya doğal ürün fayda sağlamayacaktır. Ya da boru tıkanıklığı bu maddelerle eriyebilecek saç, kıl, tüy, sabun kalıntısı gibi nedenlerle değil de gidere kaçan bir şeyler sebebiyle tıkanmışsa… Bu gibi durumlarda mutlaka tesisat uzmanı çağırmakta ve profesyonel yardım almakta fayda vardır.

Son olarak, küvet giderlerinde saçların boru içine gitmesini engelleyecek aparatlar kullanmak tıkanıklığın en büyük sebebini baştan ortadan kaldıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir