Küvetim Tıkandı Ne Yapmalıyım

Küvetim Tıkandı Ne Yapmalıyım?

Banyo küvetinin tıkanması her evin başına gelen sorunlar arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında
küvetim tıkandı ne yapmalıyım? sorusunu sık sık duyarız. Küçük çaplı tıkanmalar küçük uğraşlarla halledilirken büyük tıkanmalar için profesyonel yardım almak gereklidir. Öncelikle küçük tıkanmaları açıklayacak olursak…

KÜÇÜK ÇAPLI TIKANMALARDA NE YAPILMALIDIR?

Küvet giderinde genelde saç ve kıllardan oluşan tıkanmalar meydana gelmektedir. Bunun dışında gözle görülmeyen ama sayısı arttıkça yıllar sonra tıkanma meydana getiren deri parçalarından bahsetmek de mümkündür. Öte yandan lif parçaları, sabun artıkları ve kirler de pas ile birleştiğinde küvetin gider borusunda sıkışma meydana getirmektedir. Eğer tıkanma küçük çaplı ise yapılacak ilk işlerden biri gözle görülür yüzeydeki artıkları toplamak olmalıdır. Bundan sonra bol su ile bölge temizlenmelidir. Ancak bazı duş jelleri ve şampuanlar kurudukları halde kalıntı bırakmaktadır. Bu da giderin içine hapsolur ve çıkması oldukça zordur.

Giderin görünen yüzeyindeki artıkları topladıktan ve bölgeyi suladıktan sonra su birikiyorsa gider tam anlamıyla açılmamış demektir. Bu esnada yapılacak diğer kolay işlem tornavida yordamıyla giderin süzgecini kaldırmak ve erişilebilen bölgelerdeki artıkları temizlemektir. Ancak çok kısa bir alana müdahale edeceğinizin farkında olmalısınız. Eğer sorun küçük çaplıysa bu üç işlemden sonra gideriniz açılmış demektir. Ancak açılmadıysa profesyonel bir destek almanızda fayda vardır.

BÜYÜK ÇAPLI TIKANMALARDA NE YAPILMALIDIR?

Sorun büyük çaplıdır ve derinlerde büyük artıklar hapsolmuştur. Bu sorun genelde yazlık evlerde meydana gelmektedir. Aylarca kullanılmayan giderlerde yukarıda saydığımız türden artıklar birikmiş, üstüne böcekler yuva yapmış olmalıdır ki gider bu etkenler içinde tamamen tıkanmıştır. Yapmanız gereken tek şey profesyonel bir tesisatçı çağırmaktır. Tesisatçınızı çağırmadığınız takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Peki, tesisatçının yapacağı işlem nedir? Bu konuda da teknoloji oldukça gelişmiş ve çeşitli robotlar üretilmiştir. Tesisatçı giderin süzgecini açarak özel bir robotu gidere yerleştirir. Bu robotun başı döne döne giderdeki artıkları un ufak eder ve bölgeyi tamamen temizler. Çok kısa bir sürede gideriniz tamamen açılmış ve küvetiniz kullanıma hazırdır. Bunun dışında tesisatçınız size giderinizin tıkanmaması için çeşitli ipuçları ve ilaçlar verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir