Lavabo Açma Yöntemlerimiz

Lavabo Açma Yöntemleri

Sıklıkla karşılaşılan istenmeyen bir durum olan lavabo tıkanıklığının nedenleri yemek artıkları, yağlar, lavabo giderinde ki hasarlar, İnşaat haldeki binanın giderine dökülmüş harç, uzun süre kullanımda birikmiş kalıntılar ve yine uzun süreli kullanım sonucu borularda oluşan kireçlenmedir. Çoğunlukla kullanım hatalarına bağlı tıkanıklık görülmektedir. Nüfus çoğunluğunun artmasıyla da bu problem daha sık görülmeye başlandı. Lavabonun tıkanması, giderden suyun normalden daha yavaş gitmesiyle, alt kata su sızması gibi sorunlarla kendini belli edebilir.

TIKALI LAVABOYU AÇMAK İÇİN LAVABO AÇICI KİMYASAL KULLANIMI DOĞRU MUDUR?

Tıkalı lavaboları açmak için kullanılan lavabo açıcılar kimyasaldır. Kimyasal ürünler reaksiyon anında güçlü asit oluşturarak tıkanıklığa neden olan birikintiyi eriterek sorunu çözmek ister fakat güçlü asit kullanımı nedeniyle gider borusu, PVC’ye zarar verir ve pimaşlarda ki contalara zarar vererek daha büyük sorunlar oluşturarak hem sıkıntıya maruz kalmanızı hem de daha fazla maliyete sebep olur. Kimyasal ürün kullanımı solunum yollarınıza zarar vererek sağlığınız açısından da soruna sebebiyet verecektir.

DOĞAL LAVABO AÇMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Gider borusundaki kireçlenme ve katı birikinti tamamen temizlenmediği sürece lavabo tıkanıklığı sık sık yaşanacaktır. Ayrıca lavabonun tıkanmaması için yağ ve yemek atıklarını lavaboya dökme, çamurlu sebzeleri evyede yıkama, çay posalarını lavaboya dökme alışkanlıklarından vazgeçmek gerekmektedir. Lavabo tıkanıklığı açmak için doğal yöntemler kullanmanız sağlığınızı korur ve maliyete sebebiyet vermez. Sirke ve karbonat ile tıkanıklık açma, sirke ve tuz kullanarak tıkanıklık açma, pompa ile lavabo tıkanıklığı açma, tel yardımı ile lavabo tıkanıklığı açma doğal yöntemlerdir.

Sirke ve karbonat ile tıkanıklık açmada 1 su bardağı karbonatın lavaboya dökülmesinin ardından 1 bardak üzüm veya elma sirkesi karbonatın üstüne dökülmesinin ardından 30 dakika beklenir. Ve ardından 1 litre su dökülerek tıkanıklık giderilir. Diğer bir yöntem ise sirke ve tuz kullanarak 1 buçuk bardak karbonat gidere dökülür ardından yarım bardak tuz ilave edilir. 30 dakika bekletildikten sonra kaynamış su ilavesiyle problem çözülür.

En klasik yöntemlerden biri de pompa kullanmaktır. Gidere pompa tamamen kapatılacak şekilde yerleştirilir. Ardından pompalanmaya başlanır böylece tıkanıklık giderilir. Katı bir cisim görünür bir yerde ise tel ile tıkanıklığı gidermek en doğru yöntem olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir