Lavabo Tıkanıklığı Açma Servisi

Lavabo Tıkanıklığı Açma Servisi

Lavabo tıkanıklığı günümüzde en sık karşılaşılan ev sorunlarından biridir. Lavabo tıkanıklıkları kullanım amaçları ile bağlantılı olarak değişik maddeler ile tıkanırlar. Bir mutfak lavabosunun tıkanma sebebi çoğunlukla yemek artığı, çay artığı ve yağlar olurken tuvalet lavabosunun tıkanma sebebi saç, kıl gibi maddeler olabilmektedir.

Lavabo Açma Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlar tarafından en çok tercih edilen yöntem lavabo açıcı olarak bildiğimiz marketlerden satın alınabilen kimyasal maddelerdir. Kimyasal madde haricinde evde hazırlanabilecek açıcılar ile de lavabo tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirilebilir. Kimyasal lavabo açıcılar uzun süreli kullanımlarda lavabo borusunda kireç taşı birikmesine neden olabileceği için sonraki tıkanıklıklarda sorun yaratacaktır.

Doğal Yöntemler ile Lavabo Açma -Pompalama Yöntemi

Lavabo tıkanıklığında genelde ilk başvurulan yöntem pompalama yöntemidir. Pompalama yöntemi, lavabo süzgecine bastırılıp çekilecek bir pompa yardımı gerçekleştirilir. Bu yöntem basit lavabo tıkanıklıkları için uygun olsa da ileri aşamadaki tıkanıklıkları çözmeyecektir.

-Karbonat ve Sirke veya Tuz Karışımı

Lavabonun süzgecinden içeri önce 1 su bardağı ölçüsünde karbonat dökülür, sonrasında üzerine aynı ölçülerde beyaz sirke veya elma sirkesi dökülür. Sirkenin olmadığı durumlarda yarım su bardağı tuz dökülmelidir. Bu malzemeler, asit reaksiyonu oluşturacağı için tıkanıklığı açmada verimli olacaktır. Eğer sirkeli karışım yapıldıysa 30 dakika, tuz kullanıldıysa bir kaç saat beklenmelidir. Asit kokusunu engellemek için süzgecin üzerinin örtülmesi tavsiye edilir. Bekledikten sonra süzgeçten içeri 1 veya 2 litre kaynar su dökülmelidir. Bu şekilde lavabo kullanıma açılabileceği gibi pompalama sonrasında da kullanılabilir.

– Metal Çubuk, Tel veya Elbise Askısı Kullanımı

Öncelikle lavabo süzgecini kaldırın. Kullanacağınız metal madde düz olmalıdır. Bu çubuğun ucuna kanca görevi görecek başka bir metal takmalısınız. Bunu yaparken iki metali birbirine sıkıca bağlamanız gerekecektir. Aksi halde tıkalı lavaboya metal kanca da düşebilir. Sonrasında açılan lavabo aralığından elinizdeki metal çubuğu içeri sokmalısınız. Sıvı karışıma ulaşana kadar tıkanıklığı zorlamalısınız.

Yukarıda sıraladığımız doğal yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa lavabonuzda ciddi bir tıkanıklık var demektir. Bu aşamada kimyasal açıcıları kullanabilirsiniz. Eğer kimyasal açıcılar da işe yaramıyorsa profesyonel destek almanız gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir