Lavabom Tıkandı Diye Üzülmeyin

Lavabom Tıkandı Diye Üzülmeyin

Lavabom tıkandı diye üzülmeyin. Lavabodaki su bir türlü akmıyor ve elinizi yıkadığınız mesafeye doğru birikiyorsa bu problemin pek çok çözümü vardır.
Bilinen en klasik yöntemden başlayacak olursak;

Lavabo açıcı kimyasallar kullanmak

Bu maddelerin işe yarayabilmesi için lavabonun suyla dolu olmaması gerekir. Çünkü öyle bir durumda kimyasal, su içinde çözünecek, tıkanıklığa sebep olan ve eritmesi gereken kıl, tüy gibi kalıntıları eritemeyecektir. Lavabonuzun içindeki suyu tahliye ettikten sonra kuru gider kısmına lavabo açıcıyı dökün (eğer çok tıkalıysa iki tane dökebilirsiniz) ve sonrasında üzerine en az iki litre sıcak su boşaltın. Bu işlem esnasında ağzınızı ve burnunuzu herhangi bir bezle kapatmayı unutmayın. Kimyasallar, insan sağlığı için zararlı maddelerdir. Mümkünse suyu boşalttıktan sonra oradan uzaklaşın ve buharın gözle temasından da kaçının.

Pompa ile açmak

Pompanın işe yarayabilmesi için lavabonun şekli çok önemlidir. Çünkü pompanın lavaboya tam olarak yapışabilmesi ve hava almaması gerekir. Pompa, genellikle basit tıkanıklık durumlarında kullanılır ve özellikle saç tellerini yok etmediği, tıkanıklığa sebep olan şeyi sadece bir süre yerinden oynatıp suyun gitmesine imkan tanıdığı için tıkanıklık problemi bir süre sonra yeniden yaşanır. Bu nedenle pompa, geçici bir çözümdür.

Karbonat ve sirke ile açmak

Yarım bardak karbonat ve bir bardak beyaz sirke işimize yarayacaktır. Karbonatı tıpkı hazır kimyasal lavabo açıcılarında olduğu gibi su dolu olmayan kuru lavabo giderine dökün ve üzerine beyaz sirkeyi boşaltın. Bir iki dakika kabarıp köpüklenecek ve gider yavaşça karbonatla sirkeyi yutacaktır. Arkasından iki litre sıcak suyu boşaltın ve giderin tamamen açıldığından emin olun.

Lavabo tıkanıklıkları çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Aslında tıkanıklığın sebebini tespit edip ona göre bir yöntem belirlemek daha doğru olacaktır. Örneğin bilye veya yüzük gibi bir şey lavaboya kaçmış ve tıkamışsa bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramayacaktır. Bu nedenle bu yöntemlerden çözüm sonuç alınamamışsa muhakkak işin uzmanı bir tesisatçıdan yardım almak gerekir.

Tuvalet ve banyo lavaboları için saçları boru içine göndermeyecek aparatlar kullanmak, mutfak lavabolarına çay boşaltmamak tıkanıklığı oluşmadan engeller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir