Mutfak Gideri Açma Nasıl Yapılır

Mutfak Gideri Açma Nasıl Yapılır?

 

Mutfak gideri açma nasıl yapılır?

Bayanların bir gün içerisinde en çok zaman geçirdikleri yer tabi ki de mutfaktır; ancak burada yaşadıkları küçük bir sorun bazen onlar için kocaman bir soruna dönüşebilir. Bu sorunlardan birisi de tıkanmış lavabo gideridir. Gider tıkanması sorunu yaşadığınızda hemen bir tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur. Hemen hemen her evde bulunan bazı malzemeler yardımıyla hem kendinize zarar vermeden hem de para harcamadan giderinizi kolayca açabilirsiniz. Peki, mutfak gideri açma nasıl yapılır?

1. Pompa

Her bayanın mutfağında herhangi bir tıkanma olayına karşı pompa bulunmaktadır. Lavabo tıkanıklığı yaşadığınız durumda aklınıza ilk olarak gelmesi gerek malzeme pompadır. Lavabo süzgecini tamamen kapatacak şekilde pompayı yerleştirin. Pompa süzgeci tamamen kavradığı zaman pompaya aşağı yukarı hareketler yaparak tıkanıklığı açmaya çalışın. Açıldığını düşündüğünüzde musluktan az miktarda su akıtarak açılıp açılmadığını kontrol edin. Tıkanıklık açılmamış ise aynı hareketleri bir kaç defa daha tekrar edin.

2. Karbonat Ve Sirke

Karbonat ve sirke hemen hemen her evde bulunan malzemelerdir. Bu iki madde tıkanan lavabolarda size yardımcı olabilir. Öncelikle deliği dolduracak miktarda karbonatı atın ve onun üzerine yeteri miktarda sirke dökerek üzerini deliği tam olarak kapatacak bir malzemeyle kapatın. Sirke asidik özelliklere sahip olduğundan lavaboda bulunan tıkanıklığı açmaya yardımcı olacaktır.30 dakika kadar bekledikten sonra deliğe 1 litreye yakın veya biraz fazla kaynar su dökerek lavaboyu pompalayın. Daha sonra diğer yöntemde olduğu gibi su akıtarak tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. İnce Ve Uzun Bir Tel

Yukarıdaki yöntemler işe yaramaz ise artık evinizde kendinizi bir tesisatçıya dönüştürebilirsiniz. Hırdavatçılardan alabileceğiniz veya başka bir yerden edinebileceğiniz ince ve uzun bir tel edinmeniz gerekiyor. Lavabonun süzgecini çıkartıp, elinizde bulunan telin ucunu U şekilde eğin ve teli lavabonun alt kısımlarına doğru itmeye çalışın. Tel bir yerde tıkanıklığa sebep olabileceğini düşündüğünüz bir şeye takılır ise o maddeyi tel yardımıyla yukarı doğru çekin. Lavabonun süzgecini tekrar yerine takarak musluğu açın ve tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edin.

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi işe yaramaz ise son çare olarak tesisatçı çağırmanız gerekmektedir. Lavabo açmasını öğrenmekten çok tıkanmaması için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunlara dikkat ederseniz lavaboyu açmaya ihtiyacınız kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir