Mutfak Gideri Tıkanıklık Açma

Mutfak Gideri Tıkanıklık Açma

 

Mutfak Gideri Neden Tıkanır?

Mutfak giderleri çeşitli sebeplerle tıkanabilir. Bunların başında çay posasını lavaboya boşaltmak gelir. Bunun dışında ise gider borusunda yeterli eğim olmaması, aşırı yağlı suyun bir süre sonra borularda kalıplaşmış yağ tabakası oluşturarak boruyu daraltması, çamaşır veya bulaşık makinesinin bağlı olduğu mutfak giderlerinde bu makinelerden akan kirli suların gider içinde kıl, tüy, iplik gibi maddeleri biriktirmesi, apartman dairelerinde ortak gider borularının bulunmasıyla komşunun tıkanıklığa sebep olması, ana hatların yanlış bağlanması gibi nedenler gösterilebilir.

Mutfak Gideri Nasıl Açılır?

Tıkanıklık sebebi basit yemek ve bulaşık artıkları veya çay posasıysa, kısa süreliğine pompa kullanmak problemi çözecektir. Yalnız, çay posasını mutfak giderine boşaltmaya devam ettikçe veya bulaşıkların içinde bulunan yemek parçalarını, örneğin baklagil tanelerini, erimesi güç salata parçalarını gidere gönderdikçe bu sorun her defasında ve daha da zorlaşarak karşınıza çıkacaktır. Giderlerin üstüne takılmak için paslanmaz süzecek aparatlar bulunmaktadır. Bunlar lavaboya dökülen parçaların borulara gitmesini engeller ve suyu süzer. Alıp kullanabilirsiniz.

Süzecek aparatları kullandığınız halde gideriniz tıkanıyorsa boru içlerinde yağ tabakası birikmiş olabilir. Piyasada satılan kimyasal yağ çözücüleri lavaboya bir su bardağı kadar boşaltmak ve on beş dakika bekledikten sonra üzerine iki litre kaynar su boşaltmak faydalı olacaktır. Yalnız, bu işlemin başında, yağ çözücüyü lavaboya boşaltırken lavaboda su birikmiş olmamasına dikkat edin. Yağ çözücü kuru lavaboya boşaltılmalı. Bulaşık veya çamaşır makinesinin mutfak giderine bağlı olduğu durumlar tıkanıklığa sebep vermişse yine yağ veya kıl, tüy birikmesi tıkanıklık sebebi olabilir. Yine hazır satılan kimyasal lavabo açıcılar sorunu halledecektir.

Yalnız, problem böyle basit sebeplerden değil de, yanlış boru bağlanmış olması, gider borusunda yeterli eğim olmaması, çatı üzerinde açık bırakılmış ana gider borusuna taş, kiremit parçası, kuş ölüsü kaçması veya benzer büyük problemlerden oluşuyorsa bu mutfak gideri tıkanıklık açma yöntemlerinin hiçbiri işe yaramaz. Mutlaka profesyonel bir tesisat ekibinden yardım alınması gerekir. Bazen ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın ve ne kadar gider açma yöntemi denerseniz deneyin sorun çözülmez. Tesisat, kameralı robotlarla sorunu saptar ve teknolojik materyallerle problemi halleder. Gerekirse gider borusunu değiştirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir