Nem Ölçer Yardımcı Bir Cihazdır

Nem Ölçer Yardımcı Bir Cihazdır

NEM ÖLÇER NEDİR?

Nem ölçer, diğer adıyla higrometre, havadaki nemi tespit etmeye yarayan ve çok fazla yer kaplamayan bir araçtır. Genellikle iş yerlerinde, ofislerde, evlerde kullanılabildiği gibi daha çok meteoroloji, sauna, hamam, sera ve depolama alanları gibi havadaki nemin dengesinin sağlanmasına ihtiyaç duyulan alanlarda daha sık kullanılmaktadır. Havadaki nem mutlak nem ve bağıl nem olarak ikiye ayrılmaktadır. Nem ölçümleri çoğunlukla bağıl nem üzerinden yapılmaktadır.

NEM ÖLÇER CİHAZININ ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

Higrometrenin birçok çeşidi vardır. En sık kullanılan çeşidi ise biri su ile dolu bir kabın içinde olmak üzere iki termometre ile ölçüm yapılmakta olan psikometre diye adlandırılan çeşididir. Bu çeşitte nemli termometreyle kuru termometrenin karşılaştırılmasıyla sonuca ulaşılır. Nem oranı arttığı zaman saç vb. maddelerde uzama gerçekleşmektedir. Bundan faydalanarak hazırlanan nem ölçerler de bulunmaktadır. Son çeşidimiz de kimyasal madde kullanılarak hazırlanan ve bu maddelerin havada genleşme miktarını dikkate alarak nem ölçümünü sağlayan higrometrelerdir. Teknolojideki hızlı ilerlemeye bağlı olarak da higrometreler zamanla gelişmiştir. Havadaki nem oranını kaydeden tahminde bulunan higrometreler gelişim göstermiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Havadaki nemi dengede tutmamız için bize yol gösteren nem ölçer yardımcı bir cihazdır. İş yerlerinde kullanılarak verimi ve potansiyeli artırmaktadır. Su buharının fazla yükselmesi sonucu oluşabilecek tehlikelerin önüne geçebilmekte çok önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Tarım alanlarında kullanılarak bitki yetiştirmede nemi dengede tutarak meyve ve sebzelerin dengeli nem oranına sahip olmasını ve bu dengeyi korumasını sağlamak amaçlanmıştır. Seralarda yine nem oranının dengede kalmasına ihtiyaç vardır. Nem dengeli olduğu müddetçe bitkiler için besleyici etkiye sahiptir.

Yine süpermarketlerde de yerini almış olan bu teknoloji harikası alet buralarda da nem dengesini sağlamaktadır. Özellikle manav reyonunda ve et reyonunda bozulma ve kokmaları önleyici etkisiyle bilinmektedir. Bir diğer kullanım alanı ise sağlık sektörüdür. En sık kullanılan alanlardan bir tanesidir hatta bu sektör. Organ naklinde, yurt dışından getirilen ilaçların muhafaza edilmesinde ve morglarda kokma ve bozulmaların önüne başka nasıl geçilebilirdi ki sizce?

Bu cihazlarda en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi ortama uygun kapsamda cihazın seçilmesi için iyi araştırma yapılması gerekmektedir. Özellikle dijital cihazlar tespit işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir