Noktasal Tespit Nasıl Yapılır

Noktasal Tespit Nasıl Yapılır?

Binaların tesisatlarında zaman meydana gelen su kaçaklarının tespit edilmesinin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliriz. Tüm tesisatı kırmak imkansız bir şeydir. Bu soruna alternatif olarak geliştirilen termal kamera ile noktasal tespit yapılmakta. Gerek konutlarda, gerek işyerlerinde karşılaşılan bu problemin çözümü önceden çok masraflı ve zahmetli iken artık yalnızca bir makine yardımıyla kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Noktasal tespit nasıl yapılır?

İlk adımda tesisata bağlanan tesisat test pompası su kaçağı olup olmadığı hakkında kesin bilgi sahibi olup işe yoğunlaşma süreci başlıyor. Tesisata verilen basınçlı su ile kontrol yapılır. Eğer kaçak olduğu tespit edilirse akustik dinleme cihazı bağlanır. Bu cihaz su kaçağına noktasal olarak ulaşır.

Kaçak dinleme cihazı nasıl kullanılır?

Cihaz su dalgalarının hareketlerini inceleme prensibine dayanır. Ekranda ses dalgalarını gösteren frekanslar yer alır. Frekans hareketlerinin değişmesi ile kaçağın varlığı net kanıtlanmış olur. Kaçakların nokta tespitinde kullanılan diğer yöntem ise su kaçağı kamerasıdır.

Su kaçağı kamerası nasıl kullanılır?

Su kaçağı kamerası gözle takip edilir. Yaylı sustanın ucuna monte edilen kamera boruların içinde hareket ettirilerek ilerletilir. Arızanın olduğu yer kamera görüntüleri yardımıyla tespit edilir. Müdahale edilecek yer belirlenir. Bu düzenek 20 metre boyunca kullanılabilir.

Bu yöntemler gereksiz yere tesisatın tamamının açılmasını engeller. Böylece ekonomik tasarruf sağlanmış olur. Boruların sağlam döşenmemesi, sağlam kaliteli malzeme kullanılmaması, bakımının zamanında yapılmaması, maliyeti düşük malzeme kullanılması tesisatta sorun çıkaran olgulardır. Su kaçaklarının olmaması ve binaya zarar gelmemesi için bu özelliklere dikkat edilmeli.

Su kaçağı noktasal tespit yaptırmanın faydaları nelerdir?

Yıllık su kaçağı tespiti yapılması uzun vadede tasarruf sağlamaktadır. Borulardan sızan suyun binanın yapısına zarar vermesinin önüne geçmek için noktasal tespit kontrollerinin zamanında yapılması önerilir. Aksi takdirde zamanla çürüyen borular, beton ve paslanan demirler; en ufak sarsıntıda binanın zarar görmesine hatta temelinin zayıflamasına sebep olur. Yıllık rutinler termal kameralar yardımıyla veya frekanslı dinleme cihazlarıyla kısa sürede yapılabilir. Böylece hasarlı yere tam zamanında müdahale edilerek ileride oluşabilecek olumsuzlukların da önüne geçilmiş olunur. Böylece para tasarrufu sağlanmış olunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir