Su kaçağı

Su Kaçağı

Çok katlı binalarda, tek katlı evlerde ve iş yerlerinde su tesisat döşemelerinde kalitesiz malzemelerin kullanılması ya da yanlış döşeme sonucunda meydana gelen tesisat arızasıdır. İlgili firma olarak su kaçaklarını, özel cihazı ile etrafı kırmadan, noktasal olarak tespit ediyoruz. Su kaçağı, bina dışındaki ve bina içindeki olmak üzere iki çeşitten oluşmaktadır.

Bina dışındaki su kaçağı

Bina dışındaki sızıntının nerede olduğu belli olmayan, plansız şekilde nereden geçtiği bile bilinmeyen temiz veya pis sulardaki sızıntılardır. Bu tip su kaçakları bulmak için birkaç özel başlıklar vardır.  Akustik dinleme cihazlarına bağlanarak dış hat başlığı ve beton zeminlerden daha derindeki su kaçaklarını bile bulunabilmesi mümkündür.

Ana şebekedekini tespit etme

Belediyelerin konutlarındaki kullanım suyu için sokaklara döşedikleri su borularına ana şebeke, bu borulardan kaynaklanan sızıntılara da ana şebeke kaçağı denilir. Bu tür kaçağın arızasını ancak belediyeler tespit eder ve bakımını belediyeler yapmaktadır. Bazı sitelerde site bahçesinin içerisinde kalan kısımlara belediye bakmaz. Bu alanlarda dış hat kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Su kaçağı nasıl tespit edilir?

Profesyonel yöntemler ve amatör yöntemler kullanılarak tespit edilir. Su kaçaklarını tespit etmek için kullanılan tespit cihazları, su sızıntılarının insanlara maddi açıdan verdiği zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Sızıntıyı tespit etmede kullanılan profesyonel yöntemler nelerdir gelin hep birlikte göz atalım.

Akustik dinleme cihazı ile tespit

Akustik dinleme cihazı ile tespit etmek için tesisata belirli oranda basınç uygulayarak borunun çatlak yerinden su sızıntısı ile anında su sesinin çıkması sağlanır. Demir boru ve plastik boruda geçerli olan bu yöntemle su sızan noktanın tam tespiti yapılmaktadır.

Kamera sistemi ile bulma

Bu yöntemle de pis su gider borularındaki çatlaklar bulunur. Borunun içerisine el yardımı ile itilerek gönderilen kameralar aynı göz gibidir. Borunun içerisindeki herhangi kırılma çökme ve bozulma gibi durumların görülmesini sağlar. Bu sistem olmadan atık su borularındaki sızıntıların tespiti yapılamaz.

Termal kamera ile tespit

Termal kameralar sıcak su borularındaki ve kalorifer tesisatlarındaki su sızıntılarını bulmak için kullanılır.Profesyonel yöntemlerin dışında sızıntıyı tespit etmek için kullanılan yöntemlerdir. Ancak bu yolla, borudan sızan suyu bulma işi mümkün olmasa da, temiz veya atık su arızası mı? Onu tespit edebilirsiniz.

 

Su Kaçağı Bulma

Yapıların en büyük sorunlarından biri kaçak yaşanması durumlarında ortaya çıkan can sıkıcı sonuçlardır. Bir su tesisatında ya da atık su borularında çatlak, patlak, tıkanma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan tesisat problemleri hem yapılara ciddi zarar verebilen durumlar ortaya çıkarırken hem de kişilerde son derece can sıkıntısına sebebiyet verebilmekle birlikte sağlık sorunlarının da oluşumunda etkili olabilmektedir. Çeşitli nedenlerle meydana gelen su kaçaklarının mümkün olan en kısa sürede nereden kaynaklandığının tespit edilmesi ve mevcut sorunun ortadan kaldırılması son derece önem arz eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Su Kaçağı Bulma Konusunda Yapılan En Büyük Yanlış Nedir?

Evinizde ya da iş yerinizde herhangi bir sebepten dolayı olan bir tesisat problemi söz konusu ise bu konuda yapılabilecek en büyük yanlış, su kaçağı bulma konusunda hiç bir tecrübesi olamayan kişiye ya da kişilere yaptırılması ve yapılan tespit sonrasında yine bilinçsiz ve tecrübesizce yapılan giderme girişimleridir. Böyle bir tutum içinde bulunmak son derece yanlış olmakla birlikte ciddi maliyetler doğurabilecek sonuçların ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Eğer Evinizde Ve Ya İş Yerinizde Su Kaçağı Söz Konusu İse İlk Yapılması Gereken Nedir?

Öncelikle eviniz ve ya iş yerinizde bir su kaçağı gözlemlemiş iseniz ancak kaynağını kesin olarak belirleyememiş durumdaysanız avcılar su kaçağı bulma problemlerine profesyonel çözümler üretebilecek tecrübe ve donanıma sahip olan firmalardan yardım almak olacaktır. Belli bir ücret ödeyerek mevcut tesisat problemlerinize uygun ve kalıcı çözümler üretilmesi mümkün iken bunun yerine hiç bir tecrübesi olamayan kişilerin mevcut durumdaki problemi bilinçsiz bir şekilde gidermeye çalışması son derece yanlış olmakla birlikte giderilmesi güçleşen sorunlara da sebebiyet verebilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak acele ve bilinçsiz kararlar alarak yine tecrübesizce girişilen durumlar sonrasında ortaya çıkabilecek büyük maliyetli sorunlara dönüşür. Böyle bir tablo ile karşılaşılmasının önüne geçilmesinin en doğru yolu profesyonel yardım almaktan geçmektedir. Bu sayede kırma dökme olmadan çözülebilecek durumlar, bilinçsizce yapılan girişimler sonrası kırık dökük bir manzaranın yaşanmasının önüne geçmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir